Тренінг з медіаграмотності, або Чому важливо дотримуватися інфогігієни
У Пристоличному центрі відбувся професійний «медіаграмотний» день для вчителів літератури. Цього дня медійну грамотність наші освітяни опановували разом із провідним науковим співробітником Інституту педагогіки НАПН України, кандидатом педагогічних наук Олесею Слижук.
Ми живемо в епоху «інформаційного фастфуду», тож для кожного важливо вміти контролювати свій час на споживання інформації, вміти розрізнити корисне для себе, а для вчителів – ще й навчити цього своїх учнів.
Під час зустрічі учасниці насамперед розглянули стереотипи про літературу в школі та провели їх аналіз, училися відокремлювали факти від суджень, які так часто нам нав’язують, та, головне, долати зазначені стереотипи.
Через стереотипізоване мислення народжуються й суспільні упередження, які, на думку дослідників, призводять до дискримінації, жорстокості та, зрештою, геноциду. Тож не слід піддаватися подібним провокаціям у ЗМІ, соцмережах та підтримувати мову ворожнечі; варто виховувати виваженість та розвивати критичне мислення.
Серед лайфхаків для вчителів та учнів - Пам’ятка з нейтралізації інформаційних атак (від Олесі Слижук):
- «парасолька» – блокування (заборона) доступу до певних акаунтів, сайтів, порталів;
- «вирва» – нейтралізація ворожого повідомлення шляхом «заміни» його величезною кількістю інших повідомлень;
- «колесо» – швидка заміна ворожого повідомлення іншим, важливішим, актуальнішим;
- «підозра» – спростування й знецінення ворожої інформації через декодування та пошук надійних джерел.
Справжню зацікавленість та, чого приховувати, й вау-ефект викликали діпфейки, які ширяться мережами, ЗМІ та вражають своєю майстерністю.
Свої творчі здібності продемонстували вчителі під час приготування медіаграмотних коктейлів та їх реклами. За допомогою вправи "Сербські курочки" від IREX in Ukraine навчилися розпізнавати маніпуляції в медіа, а саме: дезінформацію, фейк, пропаганду, маніпуляцію фактами, приховану рекламу, клікбейт, цензуру, упередження.
Дякуємо пані Олесі Слижук за змістовну зустріч, ґрунтовний підхід, актуальні поради та цікавинки для вчителів.
Отже, будьмо медіаграмотними та зберігаймо рівновагу, аби протистояти ворогу та опонентам у скрутний для всіх час! У цьому – наша СИЛА!