Математика по-сингапурськи: чим вона корисна для школярів… та вчителя
Інноваційний освітній проєкт всеукраїнського рівня у Щасливському ліцеї було започатковано ще 2020-2021 н.р. Нині сім класів початкової школи працюють за цією програмою. Переваги, унікальність та особливості впровадження «сингапурки» – такі питання були висвітлені під час навчально-методичного семінару «Сингапурська математика: що це таке та як ця методика допоможе українським дітям». У якості спікера запросили вчителя-методиста Щасливського ліцею Ніну Бац, яка впродовж чотирьох років працює у зазначеному проєкті.
Чому саме «сингапурська математика»?
Сингапурське освітнє диво, феномен – це результат реформування. Національний інститут освіти Сингапуру проаналізував усі чинні системи освіти, взяв найбільш ефективні та створив «мікс». Систему довгий час моніторили, пілотували, вкладали в це великі фінанси. Зрештою вона довела свою ефективність. З’явилася чітко структурована система – з методичними рекомендаціями для вчителів, посібниками і робочими зошитами для учнів. Але найбільш помітним став успіх учнів: з 1995 року сингапурські школярі ставали переможцями різноманітних математичних конкурсів, демонстрували високі результати на міжнародних моніторингах. Приміром, у дослідженні PISA країна регулярно посідає перше-друге місце.
Особливості методики
Унікальність цього проєкту полягає в тому, що дитина може підібрати свій спосіб обчислення і розуміння. Дуже повільне введення понять, мінімум теорії (без зазубрювання) та неодноразове повторення дозволяють кожному учню опановувати матеріал відповідно до своїх здібностей і можливостей. Проте в основі методики лежить не лише особистісно-орієнтований, а й діяльнісний підхід. Учні постійно оперують різними предметами (кубиками, цеглинками LEGO, картками, фішками, стрічками, схемами, рулетками) та досліджують зовнішній світ.
З першого класу діти вчаться моделювати. Завдяки цьому вони відпрацьовують певні алгоритми: відтворюють ситуацію реальними предметами, створюють модель і лиш потім з її допомогою розв'язують задачу. Під час розв’язування задач особлива увага приділяється складанню схем до них. І в четвертому класі деякі задачі, як свідчить досвід Ніни Бац, дуже важко розв’язати без схеми.
Моделювання задачі за допомогою стрічкових діаграм є важливою стратегією опанування математики. Вона дозволяє учням малювати та візуалізувати математичні поняття для вирішення завдань.
Серед інших особливостей «сингапурки» - розвиток логічного (наскрізна лінія вивчення) та креативного мислення, парні і групові форми навчання, розв’язання життєвих проблемних ситуацій, навчання від конкретного до абстрактного в 3 етапи.
Експерименти з методом «продуктивних провалів»
«Сингапурську математику ще називають «математикою помилок». На початку будь-якого уроку вчитель знайомить дітей не з правилом, а відразу з завданням. Тож спершу діти намагаються розв'язати цю проблему інтуїтивно, на основі наявних знань або припущень. Таким чином, ми вчимо не боятися, не соромитися помилок, адже вони можуть призвести (і призводять!) до правильних відповідей і висновків. Робота з помилками (зауважте, не НАД помилками) закладає у свідомості дітей позитивний образ математики як науки пошуку відповіді». (Ніна Бац)
Звісно, як кожен проєкт, цей теж потребує вдосконалення. Особливим питанням щодо його впровадження є фінансове, адже комплекти для кожного учня не з дешевих. Однак той вчитель, якого надихає прагнення до змін та впровадження нового, прогресивного, не залишиться байдужим до сингапурської методики.
«Я вважаю, що в сингапурській математиці є своя краса, пізнання та розвиток не тільки учнів, а й педагога». (Ніна Бац)